Ćwiczenia przygotowawcze
Ćwiczenia przygotowawcze – forma ćwiczeń, w których głównym podmiotem szkolenia jest kadra[1][2].
Charakterystyka
[edytuj | edytuj kod]Organizowane są w celu utrwalenia i pogłębienia indywidualnej wiedzy i umiejętności oraz nawyków działania zespołowego w dowództwach i sztabach. Treścią ćwiczeń przygotowawczych, które mogą przybierać różne formy, jest profesjonalne przygotowanie kadry w zakresie rozwiązywania problemów strategicznych, operacyjnych i taktycznych w procesie planowania i dowodzenia w różnych sytuacjach pola walki (misji) oraz doskonalenie umiejętności organizacyjno-szkoleniowych i metodycznych[3]. Ćwiczenia przygotowawcze poprzedzane są zajęciami przygotowawczymi w formie wykładów, seminariów, zajęć zbiorowych i podróży historyczno-geograficznych. W ramach ćwiczeń przygotowawczych do realizacji zadań szkoleniowych z praktycznym działaniem wojsk (pododdziałów), w okresie bezpośrednio poprzedzającym to zamierzenie, mogą być przeprowadzane ćwiczenia epizodyczne[4].
Formy ćwiczenia
[edytuj | edytuj kod]Ze względu na zewnętrzną, organizacyjną stronę zamierzenia, sposób jego prowadzenia oraz rolę spełnianą w procesie szkolenia, realizowane są w następujących formach:
- ćwiczenia przygotowawcze[4]:
- zajęcia przygotowawcze[5]:
- podróż historyczno-geograficzna;
forma szkolenia indywidualnego kadry lub komórek organizacyjnych dowództwa polegająca na porównaniu prowadzonych w historii działań zbrojnych w danym terenie z podjętymi decyzjami przez szkolonych[6] - seminarium;
- wykład;
- inne, stosownie do potrzeb.
- podróż historyczno-geograficzna;
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Krakowski (red.) 2015 ↓, s. 21.
- ↑ Dokument doktrynalny D.D.7.1 ↓, 5004.
- ↑ Wołejszo 2005 ↓, s. 41.
- ↑ a b Leśniewski 2012 ↓, s. 141.
- ↑ Wołejszo 2005 ↓, s. 42.
- ↑ Wołejszo 2005 ↓, s. 45.
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Krzysztof Krakowski (red.): Edukacja obronna. Leksykon podstawowych pojęć i terminów. Warszawa: Akademia Obrony Narodowej, 2015. ISBN 978-83-7523-497-8.
- Zbigniew Leśniewski: Doskonalenie kadr w organizacjach wojskowych. Wybrane zagadnienia dydaktyki obronnej. Warszawa: Akademia Obrony Narodowej, 2012. ISBN 978-83-7523-174-8.
- Jarosław Wołejszo: Metodyka przygotowania i prowadzenia ćwiczeń z dowództwami. Warszawa: Akademia Obrony Narodowej, 2005.
- Organizacja szkolenia dowództw i sztabów w Siłach Zbrojnych RP. Dokument doktrynalny D.D.7.1. Warszawa: Sztab Generalny Wojska Polskiego. Generalny Zarzad Operacyjny, 2004.